Kush ėshtė Jezusi?

Afro 2000 vjet mė parė, Jezusi hyri nė gjininė njerzore nėpėrmjet popullit tė vogėl Jude. Jetoi nė njė famlje tė varfėr, qė i takonte njė fisi tė vogėl dhe banoi nė njė nga shtetet mė tė vegjėl tė botės. Ai jetoi rreth 33 vjet dhe vetėm tre vjetėt e fundit kreu shėrbimin e tij publik.

E megjithatė, njerzit e kujtojnė pothuejse nė tėrė botėn. Datat gazetatave tė pėrditshme dhe datat e botimeve tė tekseve universitare dėshmojnė faktin se Jezusi vėrtet jetoi. Jeta e tij ėshtė njėra nga ngjarjet mė tė rėndėsishme qė ėshtė pėrjetuar ndonjėherė. Kur e pyetėn historianin e shquar H.G Uells se cili individ ka lėnė mbresa mė tė pashlyeshme nė histori, ai u pėrgjigj se, po tė bėhej vjersimi i ndonjė personi sipas kritereve historike, "atėhere Jezusi do tė zinte vėndin e parė".

Kryefaqja | Website | Kush Jemi | Ndihmesë | Të Rejat | Kontakt | Kërko