Ndihmesa juaj pėr
-Tė Krishterėt Pėrgjigjen - pėrgjigje.org-

Nė qoftė se Perėndia ju jep dėshirėn nė zėmrėn tuaj pėr tė na ndihmuar nė pergjigje.org
 

Lutje

Atėherė ai u tha dishepujve tė vet: "E korra ėshtė me tė vėrtetė e madhe, por punėtorėt janė pak. Lutjuni, pra, Zotit tė tė korrave, tė dėrgojė punėtorė nė tė korrat e tij" . (Mat 9:37-38)

Lutja ėshtė gjėja mė e vyeshme qė njė person mund tė ndėrmarrė. Pa lutje ėshtė e kotė mundimi juaj dhe i imi bashkė. Unė mund tė rri tėrė ditėn para ekranit tė kompjuterit duke pėrkthuer shkruar apo dizanjuar artikuj por pa lutjet e motrave dhe vėllezėrve tė mi nė Krisht kjo do ishte e kotė, ju mund te rrini tėrė ditėn duke predikuar ungjillin, por si mund te shikojnė sytė e shpirtrave tė tyre kur ka kohe qė bijtė e Pėrėndisė nuk i kujtojnė ata nė lutjet e tyre?. Pra le ti kujtojmė nė lutjet tona tė pėrditshme miqtė tanė qė nuk e njohin Zotin Jezus, qė Perėndia t'ju hapi sytė e shpirtrave tė tyre nė mėnyrė qė tė kuptojnė mesazhin e Ungjillit.

Gjithashtu nė qoftė se ėshtė e mundur ne do ju kėrkonim qė tė na kujtonit edhe ne qė po punojmė nė kėtė ministri nė lutjet tuaja tė pėrditshme pėrpara Perėndisė. Mirėmbajtja e njė faqe nuk ėshtė aq e lehtė sa duket ajo kėrkon shumė materiale, kompjutėr, mjete progamuese, pėrkushtim, punė, kohė.. etc. Nė qoftė se ju pėlqen ēka ne bėjme ju lutemi konsederoni faktin tė luteni edhe pėr ne. Ne nuk kėrkojmė qė Perėndia tė na plotėsojė dėshirat tona po qė ai tė pėrmbushi nevojat tona.

Materiale & Artikuj

Filipi iu turr afėr dhe, duke dėgjuar se po lexonte profetin Isaia, i tha: "A e kupton atė qė lexon?". Ai tha: ''E si do tė mundja, "po s'pata njė qė tė mė udhėzojė?". Pastaj iu lut Filipit tė hipė dhe tė ulet pranė tij. Veprat e Apostujve 8:30-31.

Njė nga mėnyrat qė ju mund tė jepni kontributin tuaj ėshtė nėpėrmjet artikujve apo materialeve qė janė shkruajtur personalisht nga ju. Ashtu siē e kemi pėrmėndur edhe tek faqja Autorėt Kontribues, ne jemi tė gatshėm tė ofrojmė hapsir falas nė internet, pėr tė gjithė ata qė do kishin dėshirė qė tė dėgjoheshin nėpėrmjet botės sė internetit, nė qoftė se ju pėlqen ēfarė jemi duke bėrė atėhere jeni mėse tė mirėpritur tė na ndihmoni nga ky aspekt. Mbase ju personalisht nuk jeni shkrimtar/shkrimtare por njihni ndonjė, mos ngurroni ti thoni pėr ne.

Po pse interneti?

Interneti, dhe pėrdorimi i kompjuterave qė nga hyrja e demokracise nė Shqipėri po shtrihet me njė shpejtėsi tė madhe ndėr shqiptarėt. Dhe shumė shqiptarė po fillojnė ta pėrdorin nė jetėn e tyre tė pėrditshme. Por pyetja parashtohet pse duhet tė shkruaj pėr nje faqe nė internet ku unė ato mund ti botoj mė sė miri nėpėrmjet njė shtėpie botuese. Pėrgjigjja ėshtė e thjeshtė, sepse interneti jep mundėsimin e leximit tė artikujve tuaj nga kushdo kudo qofshin anembane globit 24/ore nė ditė 7/ditė nė javė 365 ditė nė vit. Nė qoftė se ky aspekt ju duket pozitiv mos ngurroni tė na kontaktoni mė info [©] pergjigje.org (shėnim)

Errore opo linke jo funksionues

Mendoni se nė faqen tonė ndodhen errore shtypėshkrimi (qofshin ato Ė ose ė, ē apo Ē), apo errore mė serioze pėr shkak tė pavėmėndjes apo paditurisė sonė apo te ndonjė lloji tjetėr, apo ndonjė link jofunksionues. Ju mund tė na ndihmoni duke na dėrguar njė email sa here qė zbuloni ndonjė error. Shumė njerėz nuk shqetėsohen, dhe veēse lexojnė mė tej, por ju sinqerisht mund tė na ndihmoni duke na thėnė nė cilėn faqe ndodhen, (http://www.pergjigje.org/faqja.htm) edhe ēfarė ėshtė gabim. Sa mė shumė njerėz ta bėjnė kėte, atėhere do tė jetė njė vlerėsim serioz.

Nė qofte se shifni ndonjė argumet tė mirė por qė ėshtė e njė kualiteti tė varfer, lu lutemi na ndihmoni ta shprehim nė njė formė sa mė tė mirė. Pėr mė shumė, nė qoftė se shihni ndonjė paragraf qė ka nevojė pėr pėrmirėsim, apo jeni tė informuar qė ėshtė gabim, apo si mund ta rregullojme, ju lutemi na e bėni tė ditur, ne jemi tė gatshėm qė ti ndryshojmė, nė njė mėnyrė qė t'ju shėrbejmė me kualitet e vendosmėri.

Pėrkthime

Njė nga mėnyrat mė tė mira duke dhėnė ndihmesėn tuaj ėshtė nėpėrmjet pėrkthimeve tė materialeve nga Anglishtja nė Shqip. Ne kemi marrė tė drejtat nga disa faqe tė Krishtere nė gjuhėn angleze qė mendojmė se nė to ndodhen materiale me vlerė, qė japin njėnjohuri tė konsiderushme rreth besimit tė Krishterė dhe mirėpresim bashkpunimin tuaj nga ky aspekt.

Pėr Webmasterat

Nė qoftė se jeni duke punuar me ndonjė faqe apo jeni webmaster i ndonjė faqeje nė internet, jeni mėse tė mirėpritur tė vendosni njė link tė faqes sonė nė faqen tuaj. Ju mund tė vendosni njė link nė faqen tuaj, qoftė vetėm emrin e faqes ose tė vendosni ndonjė sqarim rreth synimit tė faqes sonė. 

Tė Krishterėt Pėrgjigjen ose, Gjeje edhe ti pėrgjigjen tėnde nė pergjigje.org

Gjithashtu mos harroni tė na dėrgonit njė link tė faqes tuaj nė mėnyre qe ne tė mund ta lidhim nėpėrmjet faqes sonė tek: "Website Tė Ndyshme" http://pergjigje.org/website.htm

Nėn Hirin e Tij:
Nga stafi "Tė Krishterėt Pėrgjigjen"

Kryefaqja | Website | Kush Jemi | Ndihmesë | Të Rejat | Kontakt | Kërko